Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest 28 mar 2024, o 22:07

Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj lub przejrzyj dział FAQ, może już padła odpowiedz na Twoje pytanie.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów, temat ma jasno określać z czym masz problem i w jakim modelu SV.



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Ustawienie tylnego koła 
Autor Wiadomość
rowerzysta
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lip 2018, o 18:10
Posty: 28
Lokalizacja: Lipnica Murowana
Płeć: mężczyzna
Moto: SV650S 1999
Post Ustawienie tylnego koła
Hej Wam,

Od niedawna mam SV650S z 1999 roku. Opony Michelin Pilot Power z 2014 roku, niemal nie jeżdżone, bo sprzęt stał głownie w garażu.
Gdy śmigam po zakrętach z nierównościami, czasem odczuwam nerwowość w złożeniu w zakręcie. Trudno mi powiedzieć jak to jest, ale to takie coś jakby zatrzepotanie kierownicy jak przy shimmy bądź rybce.
Sprawdzam regularnie ciśnienie w oponach i dość długo je rozgrzewam.
Ale mam też podejrzenie, że tylne koło jest może lekko skręcone w prawo bądź raczej w lewo i chciałbym, żeby mi ktoś to bardzo dokładnie sprawdził, a przy okazji naciągnął łańcuch z zachowaniem wspomnianej precyzji.
Jeśli znacie kogoś takiego w okolicy Bochnia, Kraków, to chętnie sprawdzę geometrię.
Motocykl nie ma widocznych felerów, sugerujących inny problem z geometrią, choć tego na 100% nie potwierdzę.
Jednak śmiganie po winklach mam z włączonym trybem "ostrożność" i nie wiem czy to stara opona, czy nierówne naciągnięcie tylnego koła, inny problem, bądź moje przewrażliwienie.
Co wy na to...?


5 wrz 2018, o 19:03
Zobacz profil
motocyklista
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 mar 2016, o 20:52
Posty: 296
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Płeć: mężczyzna
Moto: SV 650s k3
Post Re: Ustawienie tylnego koła
Siemasz. Słuchaj, najpierw sprawdź sobie sam naciąg łańcucha. Popatrz na tę podziałkę znajdującą się przy tylnej osi. Policz sobie kreseczki z jednej i z drugiej strony czy Ci się zgadzają. Jeżeli nie to musisz ustawić naciąg łańcucha. Czy jak jedziesz prosto bez trzymanki to motocykl znosi na prawo/lewo? Czy opony są bez jakichś wad? Pooglądaj, na pewno cos by Ci się rzuciło w oczy.

_________________
ZAPRASZAM ===> https://svforum.pl/viewtopic.php?t=18512


5 wrz 2018, o 23:26
Zobacz profil WWW
rowerzysta
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lip 2018, o 18:10
Posty: 28
Lokalizacja: Lipnica Murowana
Płeć: mężczyzna
Moto: SV650S 1999
Post Re: Ustawienie tylnego koła
Dzięki! Gdy puszczę kierownicę, moto jedzie prosto. Opony obejrzałem dokładnie i są wizualnie OK. Jedynie po dłuższym staniu w garażu traciły ciśnienie, więc zawsze kontroluję, ale na bieżąco nie wymagają dopompowania.
Oczywiście naciąg mogę zrobić sam, choć zakładam, że ktoś z boku może zobaczyć coś więcej, a i precyzyjniej ustawić tylne koło. Polatam jeszcze trochę bez trzymanki :)


6 wrz 2018, o 00:25
Zobacz profil
motocyklista
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 mar 2017, o 18:17
Posty: 189
Lokalizacja: Zielonka Warszawa
Płeć: mężczyzna
Moto: SV1000s 2004
Post Re: Ustawienie tylnego koła
Skoro moto dluższy okres czasu stalo w garazu i jak mówisz opony traciły ciśnenie, to z dużą dozą prawdopodobieństwa nie był przetaczany zeby opona nie straciła swojej dobrej struktury. Jakie jest zachowanie przy wiekszych prędkościach?

_________________
SV650n `99 -> SV1000S `04
Zapraszam do mojego tematu!
:D


6 wrz 2018, o 06:53
Zobacz profil
SV Rider
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lut 2010, o 12:42
Posty: 3213
Płeć: mężczyzna
Moto: SV650 SS
Post Re: Ustawienie tylnego koła
Jeśli jedzie prosto to raczej koła ustawione dobrze. Sprawdź luz na łożyskowaniu wahacza i tylnego amortyzatora. Nastepnie łożyskach koła tylnego

_________________
Najlepszą metodą tunningu jest obniżenie masy. Masy motocyklisty.


6 wrz 2018, o 16:20
Zobacz profil
SV Rider

Dołączył(a): 13 gru 2015, o 17:26
Posty: 394
Lokalizacja: Marki/Warszawa
Płeć: mężczyzna
Moto: SV650S 2000r
Post Re: Ustawienie tylnego koła
Może warto sprawdzić wyważenie kół.

_________________
Niebieska mała gaznikowa eSka '00


6 wrz 2018, o 17:54
Zobacz profil
SV Rider
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lut 2010, o 12:42
Posty: 3213
Płeć: mężczyzna
Moto: SV650 SS
Post Re: Ustawienie tylnego koła
Warto aleniema to znaczenia przy tym problemie

_________________
Najlepszą metodą tunningu jest obniżenie masy. Masy motocyklisty.


6 wrz 2018, o 18:05
Zobacz profil
rowerzysta
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lip 2018, o 18:10
Posty: 28
Lokalizacja: Lipnica Murowana
Płeć: mężczyzna
Moto: SV650S 1999
Post Re: Ustawienie tylnego koła
Zastanawiałem się nad wyważeniem kół, bo na feldze z przodu jest ślad po ciężarku, ale on mógł być zdjęty przy zmianie opony na obecną. Przód i tył były wymieniane jednocześnie i są do pary - Michelin Pilot Power.

Skupię się na obserwacji luzów, tylko muszę podwiesić tył, żeby mieć możliwość ocenienia ich przy bezwładności i bez podparcia.
Zastanawiałem się nad odkształceniem opon w garażu przez lata, ale zakładam, że dopompowane i rozgrzane powinny już odzyskać fason.
Przy większych prędkościach już za mocno targa napływające powietrze, więc trudno mi ocenić. A nie chcę się poddać autosugestii (motosugestii? :D).
Na zdrapce trochę mnie wodziło, choć tylko trochę. Ale może faktycznie najpierw skupię się na wykryciu ewentualnych luzów.

Dzięki!


6 wrz 2018, o 18:38
Zobacz profil
rowerzysta
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lip 2018, o 18:10
Posty: 28
Lokalizacja: Lipnica Murowana
Płeć: mężczyzna
Moto: SV650S 1999
Post Re: Ustawienie tylnego koła
Tak w ramach relacji na bieżąco...

Dzisiaj trochę polatałem i sprawdzałem jak sprawa wygląda przy puszczaniu kierownicy. Najszybciej było 140 km/h, kierownica puszczona, moto jedzie prosto jak po sznurku, żadnych drgań typu shimmy na kierownicy, normalnie jak strzała apacza :)
Jednak wracając z Nowego Sącza przez Gródek nad Dunajcem i lubiane przeze mnie winkle, ze dwa razy poczułem w umiarkowanym złożeniu, że tył lekko jakby uskoczył. Może jakiś pojedynczy kamyczek był, może nierówność w asfalcie, no ale przewrażliwiony trochę jestem. Przez to mam opory by się odważniej położyć w winklu.

Umówiłem się z kolegą, że po niedzieli podwiesimy tył i pooglądamy wszystko, co można podejrzewać. Jak tylne zawieszenie będzie zwisać luźno, łatwiej będzie sprawdzić ewentualne niespodzianki.

Bez odbioru... :)


7 wrz 2018, o 21:29
Zobacz profil
motocyklista
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 mar 2017, o 18:17
Posty: 189
Lokalizacja: Zielonka Warszawa
Płeć: mężczyzna
Moto: SV1000s 2004
Post Re: Ustawienie tylnego koła
Luzy na kołach najlepiej sprawdzić na stojaku. Ja wymienialem lozyska koła z przodu i jazda o wiele bardziej pewna. Skup się na luzach, moze pobaw sie troche amortyzatorem z tyłu?

_________________
SV650n `99 -> SV1000S `04
Zapraszam do mojego tematu!
:D


7 wrz 2018, o 23:48
Zobacz profil
SV Rider
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lut 2010, o 12:42
Posty: 3213
Płeć: mężczyzna
Moto: SV650 SS
Post Re: Ustawienie tylnego koła
Pomijając fakt, że nie ma się czym zbytnio bawić to rzeczywiście może być za mocno skręcony ci przy gumowym przodzie jest złe

_________________
Najlepszą metodą tunningu jest obniżenie masy. Masy motocyklisty.


8 wrz 2018, o 09:56
Zobacz profil
motocyklista

Dołączył(a): 10 lip 2017, o 11:13
Posty: 213
Płeć: mężczyzna
Moto: SV650S 2004
Post Re: Ustawienie tylnego koła
Rozmiar opon masz 120/60 17 i 160/60 17 czyli tak jak jest oryginalnie czy masz coś innego?


8 wrz 2018, o 22:45
Zobacz profil
rowerzysta
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lip 2018, o 18:10
Posty: 28
Lokalizacja: Lipnica Murowana
Płeć: mężczyzna
Moto: SV650S 1999
Post Re: Ustawienie tylnego koła
Tak, opony mam według fabrycznych normatywów - 120/60 i 160/60, oczywiście 17".
Posprawdzam wszelkie luzy, jakie mogą bezpośrednio i pośrednio występować i mieć wpływ.

Na starej GPZ500S mimo tylnej opony 130 przy 16" ze skromniejszym bieżnikiem, czegoś takiego nie miałem.


8 wrz 2018, o 23:32
Zobacz profil
motocyklista

Dołączył(a): 10 lip 2017, o 11:13
Posty: 213
Płeć: mężczyzna
Moto: SV650S 2004
Post Re: Ustawienie tylnego koła
Kanciasta tylna opona się nie zrobiła? Ja tak miałem jak tylna opona była zjedzona środkiem od jazdy na wprost. Chwilę po winklach wystarczyło pojeździć i wszystko wracało do normy.


8 wrz 2018, o 23:36
Zobacz profil
rowerzysta
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lip 2018, o 18:10
Posty: 28
Lokalizacja: Lipnica Murowana
Płeć: mężczyzna
Moto: SV650S 1999
Post Re: Ustawienie tylnego koła
Nie nie... Opona wygląda jak nowa, piękny, równy kształt, wyoblenie idealne.
Na niektórych winklach z dobrym asfaltem jest OK. Na nierównościach mam to dziwne zachowanie. Bardziej bym się skłaniał ku jakiemuś luzowi w obrębie zawieszenia. I to właśnie będę sprawdzał w pierwszej kolejności.

Obrazek


9 wrz 2018, o 21:29
Zobacz profil
SV Rider
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lip 2010, o 14:28
Posty: 1963
Lokalizacja: Piła / Szczecin
Płeć: mężczyzna
Moto: B*R*A*K
Post Re: Ustawienie tylnego koła
sprawdź luzy na kiwaczce (dolne mocowanie kości i amortyzatora) oraz czy nie ma luzu wahacz na łożyskach w mocowaniu w ramie

_________________
Obrazek

SV650S k3
bikepics.com


9 wrz 2018, o 22:57
Zobacz profil
rowerzysta
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lip 2018, o 18:10
Posty: 28
Lokalizacja: Lipnica Murowana
Płeć: mężczyzna
Moto: SV650S 1999
Post Re: Ustawienie tylnego koła
Wczoraj byłem u mechanika - GP Racer, Krzysztof Kornaś, Brzesko. Poprzedni właściciel mojej SV-ki i jego syn ze swoją R6 tam serwisują. Poprosiłem o naciągnięcie łańcucha ze zwróceniem uwagi na opisane przeze mnie problemy.
Pan Krzysztof naciągnął łańcuch, sprawdził ciśnienie w oponach, przemył oponę z śladów smaru łańcuchowego (pryskałem w trasie) i zalecił czyszczenie łańcucha. Moto stało trzy lata w garażu i łańcuch złapał trochę rdzy, a kilka ogniw się zapiekło / zablokowało / or whatever... Najprawdopodobniej to właśnie te zapieczone ogniwa były powodem skokowej dystrybucji mocy na tylne koło i nierówną pracę napędu. A to mogło dawać efekt jaki wcześniej opisałem.

Po naciągnięciu i oglądzie pojechałem do Krakowa i z powrotem do siebie i problem jakby zelżał.
Dzisiaj spędziłem dwie godziny na gruntownym czyszczeniu łańcucha (benzyna ekstrakcyjna) i po kilkukrotnym przemyciu i wyschnięciu, zaaplikowałem smar (Valvoline White Synthetic Chain Lube). Oczywiście zwróciłem uwagę na przywrócenie elastyczności między ogniwami łańcucha. Nawet z rozpędu dokładnie umyłem tylną oponę i przemyłem tarcze hamulcowe dedykowanym zmywaczem. Już wieczorem skończyłem i nie jeździłem, więc nie wiem, czy problem całkowicie ustąpił. Niemniej jednak skupiłem się na wyeliminowaniu problemów z łańcuchem jako przyczyny zjawiska.
Będę raportował jak tylko pokręcę się po winklach.


28 wrz 2018, o 20:33
Zobacz profil
SV Rider
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lut 2010, o 12:42
Posty: 3213
Płeć: mężczyzna
Moto: SV650 SS
Post Re: Ustawienie tylnego koła
Wiem, że jestem monotematyczny i nudny, ale musze to napisać. Jedźże człowieniu na tor i nie wydurniaj sie na "winklach" bo zginiesz. A poza tym zepsujesz taki ładny motor.

_________________
Najlepszą metodą tunningu jest obniżenie masy. Masy motocyklisty.


29 wrz 2018, o 12:07
Zobacz profil
rowerzysta
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lip 2018, o 18:10
Posty: 28
Lokalizacja: Lipnica Murowana
Płeć: mężczyzna
Moto: SV650S 1999
Post Re: Ustawienie tylnego koła
Och tak! Tor - miejsce bez kapeluszników w Skodzie i sportowych TIR-ów... To byłoby to...
Żeby jeszcze był w okolicach Krakowa, to i owszem...


29 wrz 2018, o 13:53
Zobacz profil
motocyklista
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 mar 2016, o 20:52
Posty: 296
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Płeć: mężczyzna
Moto: SV 650s k3
Post Re: Ustawienie tylnego koła
I mała rada. Łańcuch czyścimy jak już to albo specjalnymi specyfikami do tego albo naftą. Benzyna ekstrakcyjna jest zbyt agresywna do łańcucha ponieważ wypłukuje smar z oringów.

_________________
ZAPRASZAM ===> https://svforum.pl/viewtopic.php?t=18512


30 wrz 2018, o 11:24
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL