Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest 27 kwi 2024, o 11:57



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Zostałem staranowany, potrzebna pomoc (porada) 
Autor Wiadomość
motocyklista

Dołączył(a): 23 lut 2010, o 09:13
Posty: 104
Lokalizacja: Poznań - Wiry \ czasami Toruń
Płeć: mężczyzna
Post Zostałem staranowany, potrzebna pomoc (porada)
Dzisiaj jadąc do Kórnika zostałem staranowany (uderzony w tył) przez dostawczaka, co zakończyło się glebą.
Sytuacja wyglądała tak:
Jadę sobie drogą dwupasmową, prawym pasem, bliżej lewej krawędzi, jednak nie na niej. Prawy pas do jazdy na wprost i skrętu w prawo. Lewy pas do skrętu w lewo. Pasy oddzielone od siebie linią ciągłą. Przymierzam się do skrętu, składam i tnę do wewnętrznej, aż tu nagle bum, zostałem uderzony gdzie w tył motocykla, oparłem się o auto i gleba. Okazało się, że dostawczak, też przymierzając się do skrętu w prawo, zaczął mnie wyprzedzać z prawej strony, na tym samym pasie.
Przyjechała Policja i stwierdziła moją winę, że skręcałem z lewej strony pasa, ja nawet nie byłem blisko zakrętu kiedy do niego zacząłem zjeżdżać (zakręt był 90 stopni, wolny, skrzyżowanie). Oczywiście mandatu nie przyjąłem i czeka mnie rozprawa w sądzie.
Czy możecie jakoś pomóc? Na jakie przepisy się powołać? Może macie prawnika, którego byście polecili, albo mieliście lub znacie podobną sprawę w sądzie, na którą mógłbym się powołać.

Tu chciałbym jeszcze podziękować Snowowi, który był tam cały czas ze mną (co prawda nie był świadkiem), pomagał, robił zdjęcia, trzymał na duchu. Mateusz dzięki wielkie!!!

_________________
Kostek
http://bikepics.com/members/kostekw/


24 kwi 2010, o 16:58
Zobacz profil
SV Rider
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2010, o 12:59
Posty: 1840
Lokalizacja: skądinąd
Płeć: mężczyzna
Moto: PW50, CBR600, CR125
Post Re: Zostałem staranowany, potrzebna pomoc (porada)
Ciężka sprawa, bracie. Szczerze współczuję.
Na początek - może spróbuj z tym
http://www.scigacz.pl/?document=12112
choć nie wie, czy to coś pomoże...

Generalnie, jeśli dobrze zrozumiałem, to facet (dostawczak) wyprzedzał cię nieprawidłowo (z prawej strony). Byłeś na pasie dla skręcających i skręcałeś z niego, czyli wszystko wydaje się spoko. Dziwi mnie, że policjanci uznali twoją winę. Po prawdzie to tak samo, jakby winny był autobus (czy cokolwiek) na prawoskręcie, któremu wpieprzył się np. rowerzysta pod przegub (korzystając z szerokiego promienia skrętu tamtego), co przecież jest wariactwem.
Wiem, że nic nie pomogłem, tak tylko wyraziłem swoją opinię. Walcz. Będziemy ci wszyscy kibicować. Sprawa jest naprawdę dziwna.

_________________
Lepiej mieć kamyk w bucie niż ziarnko piasku w prezerwatywie ;P


24 kwi 2010, o 18:10
Zobacz profil
SV Rider
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lut 2010, o 23:49
Posty: 500
Lokalizacja: München
Płeć: mężczyzna
Moto: Morini
Post Re: Zostałem staranowany, potrzebna pomoc (porada)
Kierujący dostawczakiem miał obowiązek zachować należyta odległość do motocykla. Ty mogłeś się nawet zatrzymać a on musi zachować odległość.
Jak policjanci sformułowali Twoja winę?


24 kwi 2010, o 18:18
Zobacz profil
motocyklista

Dołączył(a): 23 lut 2010, o 09:13
Posty: 104
Lokalizacja: Poznań - Wiry \ czasami Toruń
Płeć: mężczyzna
Post Re: Zostałem staranowany, potrzebna pomoc (porada)
Policjanci stwierdzili, że powinienem skręcać z prawej krawędzi jezdni. A ja przesuwałem się w ich opinii od lewej krawędzi do środka jezdni gdzie zostałem uderzony.

Pas był do jazdy na wprost i skrętu w prawo.

_________________
Kostek
http://bikepics.com/members/kostekw/


24 kwi 2010, o 19:39
Zobacz profil
SV Rider
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2010, o 02:22
Posty: 7755
Lokalizacja: WPR
Płeć: mężczyzna
Moto: TT1050
Post Re: Zostałem staranowany, potrzebna pomoc (porada)
Z którejkolwiek części pasa byś nie skręcał, inny kierowca nie może z prawej strony wjeżdżać Ci pod łokieć. Pomijając już, że wyprzedzanie z prawej strony jest chyba w tej sytuacji niedozwolone, to przecież puszkarz ma obowiązek zachować metr odstępu!

_________________
Triumph Tiger 1050 << bikepics


24 kwi 2010, o 19:41
Zobacz profil
motocyklista

Dołączył(a): 23 lut 2010, o 09:13
Posty: 104
Lokalizacja: Poznań - Wiry \ czasami Toruń
Płeć: mężczyzna
Post Re: Zostałem staranowany, potrzebna pomoc (porada)
Thx lasooch, też tak uważam. Tak a propos twoje pady spisały się na medal :)

_________________
Kostek
http://bikepics.com/members/kostekw/


24 kwi 2010, o 19:45
Zobacz profil
erotoman-gawędziarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2010, o 02:34
Posty: 3871
Lokalizacja: Otwock
Płeć: mężczyzna
Moto: SV 1000N 2004
Post Re: Zostałem staranowany, potrzebna pomoc (porada)
Wyprzedzanie z prawej strony tylko jest dozwolone o ile pojazd jadący przed skręca w lewo. Poza tym pojazdy w ruchu i stojące powinny zachować BEZPIECZNĄ odległość między sobą - niestety nie jest ona sprecyzowana w jakiejś mierze odległości.

_________________
SVNERWUS


24 kwi 2010, o 19:51
Zobacz profil
SV Rider
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2010, o 09:21
Posty: 635
Post Re: Zostałem staranowany, potrzebna pomoc (porada)
No bez kitu ale Ci policjanci to chyba byli koledzy kierowcy dostawczaka bo takich bzdur to ja w życiu nie słyszałem. Kolejnym argumentem za Tobą jest zakaz wyprzedzania na skrzyżowaniach - no chyba, że tam były światła. Ja to bym jeszcze jakaś skargę na tych pałarzy napisał bo to już przesada.

_________________
Obrazek Obrazek

SV650S K1


24 kwi 2010, o 21:12
Zobacz profil
SV Rider

Dołączył(a): 25 lut 2010, o 00:50
Posty: 526
Lokalizacja: śląskie
Post Re: Zostałem staranowany, potrzebna pomoc (porada)
Kierowca dostawczaka popełnił duży błąd wyprzedzając motocyklistę z prawej strony, chociaż oba pojazdy znajdowały się na pasie o określonym kierunku ruchu / tutaj do jazdy w prawo/ i spowodował kolizje z jednośladem. To jest główna przyczyna kolizji . I niech się burak cieszy że tobie się nic nie stało :)
Kierujący motocyklem nie dostosował się do obowiązku jazdy, możliwie blisko prawej krawędzi / art 16 pkt któryś tam :hmm: / I niech kolega się cieszy że nie ma obrażeń ;) /
Sprawę wygra ten, który będzie miał lepszego prawnika :smutas:

Uważam, że mimo błędów z obu stron winę ponosi kierowca dostawczaka, ponieważ jego decyzja łamała przepisy ruchu drogowego i miał największy wpływ na powstanie kolizji.
A jak nie,...to :baseball:

_________________
650S K6 > DL650 AK8
Obrazek


24 kwi 2010, o 21:35
Zobacz profil
motocyklista

Dołączył(a): 23 lut 2010, o 09:13
Posty: 104
Lokalizacja: Poznań - Wiry \ czasami Toruń
Płeć: mężczyzna
Post Re: Zostałem staranowany, potrzebna pomoc (porada)
Na swoją obronę dodam, że nie mogłem jechać blisko prawej krawędzi, bo droga była zapiaszczona i bałem się o wywrotkę (Snow zrobił zdjęcia). Poza tym, technika jazdy motocyklem, w mojej opinii wymaga tego aby w zakręt w prawo wejść z lewej strony inaczej wylądowałbym na sąsiednim pasie po zakręcie (który też był zapiaszczony od wewnętrznej)

_________________
Kostek
http://bikepics.com/members/kostekw/


24 kwi 2010, o 22:31
Zobacz profil
SV Rider
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lut 2010, o 12:51
Posty: 738
Lokalizacja: Kraków / Krzeszowice
Post Re: Zostałem staranowany, potrzebna pomoc (porada)
kostek napisał(a):
Na swoją obronę dodam, że nie mogłem jechać blisko prawej krawędzi, bo droga była zapiaszczona i bałem się o wywrotkę (Snow zrobił zdjęcia). Poza tym, technika jazdy motocyklem, w mojej opinii wymaga tego aby w zakręt w prawo wejść z lewej strony inaczej wylądowałbym na sąsiednim pasie po zakręcie (który też był zapiaszczony od wewnętrznej)

Pechową miałeś tą stłuczkę :smutas: Na mój gust, to tak, jak piszesz. Jazda przy prawej krawędzi na prostej drodze - OK, ale na winklu - od lewej w zakręcie zbliżasz się do prawej i wychodzisz przy lewej krawędzi pasa, a nie na pasie do jazdy w przeciwnym kierunku. Zawsze możesz się podeprzeć jakimś poradnikiem. Nie wiem, jak to jest - może będzie powołany jakiś rzeczoznawca, który to potwierdzi. Trzymam kciuki!
PZDR.

_________________
SV650 N K7


24 kwi 2010, o 23:11
Zobacz profil
SV Rider
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2010, o 16:03
Posty: 330
Lokalizacja: W-wa
Post Re: Zostałem staranowany, potrzebna pomoc (porada)
Przygotuj sobie wszystko już teraz bo teraz odbędzie się wstępne przesłuchanie na komisariacie.

_________________
SV605s 2002


25 kwi 2010, o 09:01
Zobacz profil
chef master
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2010, o 07:59
Posty: 1008
Lokalizacja: Pruszków
Płeć: mężczyzna
Moto: pies w budowie 929:)
Post Re: Zostałem staranowany, potrzebna pomoc (porada)
Poza tym jakbyś jechał po prawej części pasa na łuku w pochyleniu, to głowę byś miał na pasie obok :) Coś chyba trafiły Ci się pieski nie lubiące motocyklistów.

_________________
GG:6047566
SV650K2----> CBR 929 Y


25 kwi 2010, o 09:28
Zobacz profil
SV Rider
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2010, o 12:59
Posty: 1840
Lokalizacja: skądinąd
Płeć: mężczyzna
Moto: PW50, CBR600, CR125
Post Re: Zostałem staranowany, potrzebna pomoc (porada)
vinca napisał(a):
Pechową miałeś tą stłuczkę :smutas:

No, nie sądzę. Dopóki nie przeczytałem, co stwierdziły misie, to myślałem sobie, że stłuczka jak stłuczka - nic szczególnego i wina oczywista. Dopiero orzeczenie policji jest pechowe / idiotyczne i bardzo zaskakujące.

_________________
Lepiej mieć kamyk w bucie niż ziarnko piasku w prezerwatywie ;P


25 kwi 2010, o 10:33
Zobacz profil
SV Rider
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lut 2010, o 09:07
Posty: 689
Lokalizacja: Kielce
Płeć: mężczyzna
Moto: Z1000 '10
Post Re: Zostałem staranowany, potrzebna pomoc (porada)
Razor napisał(a):
Wyprzedzanie z prawej strony tylko jest dozwolone o ile pojazd jadący przed skręca w lewo. Poza tym pojazdy w ruchu i stojące powinny zachować BEZPIECZNĄ odległość między sobą - niestety nie jest ona sprecyzowana w jakiejś mierze odległości.


Jeśli droga posiada jeden pas to masz rację. Natomiast jeśli posiada kilka pasów, wyprzedzanie z prawej strony w terenie zabudowanym jest dozwolone, jeśli jezdnia posiada co najmniej dwa pasy w jednym kierunku. Poza terenem zabudowanym jeśli posiada co najmniej trzy pasy. Poniżej odpowiedni artykuł.

Natomiast faktem jest, że jednoślad skręcając w prawo powinien poruszać się po prawej stronie pasa. Jest to głupie, ale tak jest. Z drugiej strony powołując się na poniższe przepisy odnośnie wyprzedzania, to na zakręcie nikt nie ma prawa Cię wyprzedzać. Co więcej, powinien zachować odległość jednego metra. Dla mnie wina dostawczaka jest ewidentna.

Wyprzedzanie

Art. 24.

1. Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:
1. ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;
2. kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania;
3. kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

3. Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu przejeżdżać z lewej strony wyprzedzanego pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 4, 5 i 10.

4. Pojazd szynowy może być wyprzedzany tylko z prawej strony, chyba że położenie torów uniemożliwia takie wyprzedzanie lub wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej.

5. Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony.

7. Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:
1. przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;
2. na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;
3. na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.

8. Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscach, o których mowa w ust. 7 pkt 1 i 2, na jezdni:
1. jednokierunkowej;
2. dwukierunkowej na odcinku z wyznaczonymi pasami ruchu, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym - w miejscu, gdzie jest to zabronione znakami na jezdni.

10. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:
1. na jezdni jednokierunkowej;
2. na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

_________________
SV650S -> Z1000 '10


25 kwi 2010, o 11:21
Zobacz profil
motocyklista
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 mar 2010, o 13:02
Posty: 210
Lokalizacja: 0-61
Płeć: mężczyzna
Post Re: Zostałem staranowany, potrzebna pomoc (porada)
Niech snow wrzuci foty, bo jak my jechaliśmy to wyglądało jakbyś chciał go wziąć od zewnętrznej i cie skasował...

Niemiła sytuacja :/

_________________
SV650S K7 'Złośnica'
Obrazek


25 kwi 2010, o 13:23
Zobacz profil
SV Rider
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2010, o 14:23
Posty: 403
Lokalizacja: Poznań
Płeć: mężczyzna
Moto: GSR750_L1
Post Re: Zostałem staranowany, potrzebna pomoc (porada)
...a oto trochę fotek z miejsca kolizji:
http://picasaweb.google.pl/111635034201 ... directlink

_________________
GSR750_L1 Glass Sparkle Black
skąd ja to wiem, że ogon nie merda psem?!


25 kwi 2010, o 13:36
Zobacz profil WWW
SV Rider
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2010, o 12:59
Posty: 1840
Lokalizacja: skądinąd
Płeć: mężczyzna
Moto: PW50, CBR600, CR125
Post Re: Zostałem staranowany, potrzebna pomoc (porada)
KID napisał(a):
10. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:
1. na jezdni jednokierunkowej;
2. na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

Myślę, że dotyczy to sytuacji wyprzedzania z prawej strony, gdy pojazd wyprzedzany jest na lewym pasie, więc wyprzedzamy go jadąc prawym, a nie po tym samym pasie ruchu...

_________________
Lepiej mieć kamyk w bucie niż ziarnko piasku w prezerwatywie ;P


25 kwi 2010, o 14:28
Zobacz profil
SV Rider
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2010, o 02:22
Posty: 7755
Lokalizacja: WPR
Płeć: mężczyzna
Moto: TT1050
Post Re: Zostałem staranowany, potrzebna pomoc (porada)
Po zdjęciach to tak na szybko powiedziałbym, że nie jechałeś po zewnętrznej zakrętu, tylko co najwyżej środkiem pasa. Skoro w tym miejscu, gdzie są ślady na asfalcie, motocykl już szorował podnóżkiem, to dostawczak musiał najechać na Ciebie tuż przed zakrętem.

Druga sprawa, że jeśli ktokolwiek wyprzedza motocykl, to musi zachować min. 1 metr odstępu! Takie wyprzedzanie jak zaprezentował pan z dostawczaka jest niedozwolone. Moim zdaniem sprawa jest prosta, o ile nie trafisz na sędziego kretyna, dorównującego intelektem policjantom, którzy byli na miejscu zdarzenia.

_________________
Triumph Tiger 1050 << bikepics


25 kwi 2010, o 14:31
Zobacz profil
SV Rider
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2010, o 14:23
Posty: 403
Lokalizacja: Poznań
Płeć: mężczyzna
Moto: GSR750_L1
Post Re: Zostałem staranowany, potrzebna pomoc (porada)
... poza tym myślę sobie, że warto podeprzeć się jakimś poradnikiem (lub jeszcze lepiej biegłym) - pokonywanie zakrętów na o2o to nie to samo co pokonywanie zakrętu samochodem.

PS
na poboczu było sporo piachu - dla samochodu to nic, dla o2o... sami wiemy...

_________________
GSR750_L1 Glass Sparkle Black
skąd ja to wiem, że ogon nie merda psem?!


25 kwi 2010, o 16:45
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL