Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest 28 kwi 2024, o 01:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Sprzęgło ciągnie na gorącym silniku. 
Autor Wiadomość
rowerzysta

Dołączył(a): 26 wrz 2016, o 08:52
Posty: 26
Płeć: mężczyzna
Moto: SV 650N 2004
Post Sprzęgło ciągnie na gorącym silniku.
Witam,

Mam pewien niepokojący objaw, który jest wyjątkowo dokuczliwy w gorące dni. A mianowicie, gdy ciecz chłodząca osiąga temperaturę powyżej 90 stopni, na przykład jak robię krótki postój ze zgaszeniem silnika, sprzęgło strasznie ciągnie... Najgorsze są dojazdy do skrzyżowania, gdzie muszę gasić silnik w celu zrzucenia na luz. Na zmianie z N na pierwszy bieg, czasem potrafi zgasnąć.
Gdy silnik odrobinę wystygnie (np. przy dynamicznej jeździe - nie w korku) i temperatura cieczy spadnie (do około 84 st. C) to sprzęgło elegancko wysprzęgla.

Stan motocykla:
- motocykl ma 64400 km przebiegu,
- olej CASTROL Power 1 Racing 4T 5W-40 zmieniany jakieś 3-4 tys. km temu,
- sprzęgło regulowane dokładnie, wg. instrukcji.

Jedyne co można się przyczepić, to odrobinę wyciągnięta linka sprzęgła. Kąt między ramieniem a linką ustawiałem od kątomierza. Natomiast podczas dalszej regulacji, mosiężną śrubę (ta przy wysprzęgliku bez łba, za to z nacięciem pod płaski wkrętak) musiałem wkręcić praktycznie do oporu (został z jeden zwój do wkręcenia). Resztę doregulowałem przy klamce sprzęgła.

Wydaje mi się, że również moto nieco zjada olej. Jakieś 500 km temu dolałem z 200-300 ml i chyba już tego nie ma, bo stan oleju wskazuje w połowie szkiełka.

Gdzie szukać przyczyny moich zmartwień?
Olej kiepawy? Sprzęgło puchnie?

Pozdrawiam!
Mateusz


22 maja 2017, o 19:59
Zobacz profil
rowerzysta
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 maja 2013, o 14:26
Posty: 49
Lokalizacja: Wrocław/Radomsko
Płeć: mężczyzna
Moto: SV1000N K5,all black
Post Re: Sprzęgło ciągnie na gorącym silniku.
A po co wlałeś taki dziwny olej, jak Castrol nie szczególnie ma oleje typowo motocyklowe, lecz głownie samochodowe. zalecane jest 10w40 czemu wlałeś Castrola 5w40? Jeśli to nie olej to pewnie coś ze sprzęgłem. Dojeździj do 6 tys km i zmień olej na normalny jak to nie pomoże, to wtedy bym szukał problemów typowo mechanicznych. Wymiana oleju zawsze prostsza niż rozbierać sprzęgło, chyba, że lubisz takie rzeczy to rozbieraj :)


23 maja 2017, o 12:30
Zobacz profil
motocyklista
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2016, o 15:56
Posty: 269
Lokalizacja: Giebułtów / Tychy
Płeć: mężczyzna
Moto: SV650S k3
Post Re: Sprzęgło ciągnie na gorącym silniku.
Ja leje Catrola power 1 4T, tyle, ze 10w40 i czy ja wiem czy dziwny olej. Kupa ludzi leje olej Castrola, ze 130 stron w temacie o olejach jest o tym.


23 maja 2017, o 13:21
Zobacz profil
rowerzysta

Dołączył(a): 26 wrz 2016, o 08:52
Posty: 26
Płeć: mężczyzna
Moto: SV 650N 2004
Post Re: Sprzęgło ciągnie na gorącym silniku.
Jasny gwint POMYŁKA. Zalany jest 4T 10W-50 POWER1 Racing, też Castrol.

Chyba coś jest na rzeczy z tym olejem. Dziś kilka razy zasymulowałem mój przypadek. Generalnie jak sprzęgło ciągnie, to wystarczy przygazować do 10 tys. obrotów i efekt znika. Jakieś czary...
Temat oleju widziałem. Chyba następnym razem wybiorę Motula.

Mateusz


23 maja 2017, o 18:29
Zobacz profil
SV Rider
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lis 2010, o 17:51
Posty: 2772
Lokalizacja: SJ
Płeć: mężczyzna
Moto: Sv 650N k3/mts1200
Post Re: Sprzęgło ciągnie na gorącym silniku.
Wyreguluj sprzęgło, mam podobnie na valvoline. Zawsze troche pomoże i jeszcze jedno, sprawdz czy nie masz za mocno skręconego cięgna zmiany biegów.


23 maja 2017, o 18:33
Zobacz profil
rowerzysta

Dołączył(a): 26 wrz 2016, o 08:52
Posty: 26
Płeć: mężczyzna
Moto: SV 650N 2004
Post Re: Sprzęgło ciągnie na gorącym silniku.
No dobra. Wyreguluję jeszcze raz i później zmiana oleju w ostateczności.

W którym momencie cięgno ma być za mocno skręcone?


23 maja 2017, o 18:59
Zobacz profil
SV Rider
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lis 2010, o 17:51
Posty: 2772
Lokalizacja: SJ
Płeć: mężczyzna
Moto: Sv 650N k3/mts1200
Post Re: Sprzęgło ciągnie na gorącym silniku.
Jak jest za mocno skręcone, "wodzik?" cały czas jest napięty i przeszkadza to w znalezieniu luzu. U nas skrzynie raczej twarde są więc nie powinno być problemu.


23 maja 2017, o 23:09
Zobacz profil
rowerzysta
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 maja 2013, o 14:26
Posty: 49
Lokalizacja: Wrocław/Radomsko
Płeć: mężczyzna
Moto: SV1000N K5,all black
Post Re: Sprzęgło ciągnie na gorącym silniku.
Chodziło mi głownie o lepkość a nie o markę. 10w50 to po prostu gęstszy olej, który nie leje się jak woda w wyższych temperaturach ale one raczej nie są osiągane w moto, które ma sprawny układ chłodzenia. 80-105 stopni to raczej normalna temperatura pracy tego silnika(przy 105 chyba dopiero włącza się wentylator) i 10w40 tu spokojnie wystarczy, chyba, że ciśniesz ostro po torze. Dziwne to, bo sprzęgło powinno raczej mocno zaciągać na zimnym, gęstszym oleju a nie na mega ciepłym, kiedy jest rzadszy. Tak czy siak, ja dojeździłbym na tym oleju do interwału wymiany oleju i zmienił na dobry 10w40 a jak nie pomoże, to dopiero wtedy bym szukał usterek mechanicznych sprzęgła. Regulację można zrobić nawet teraz.


24 maja 2017, o 10:27
Zobacz profil
rowerzysta

Dołączył(a): 26 wrz 2016, o 08:52
Posty: 26
Płeć: mężczyzna
Moto: SV 650N 2004
Post Re: Sprzęgło ciągnie na gorącym silniku.
Shadowblade napisał(a):
Chodziło mi głownie o lepkość a nie o markę. 10w50 to po prostu gęstszy olej, który nie leje się jak woda w wyższych temperaturach ale one raczej nie są osiągane w moto, które ma sprawny układ chłodzenia. 80-105 stopni to raczej normalna temperatura pracy tego silnika(przy 105 chyba dopiero włącza się wentylator) i 10w40 tu spokojnie wystarczy, chyba, że ciśniesz ostro po torze. Dziwne to, bo sprzęgło powinno raczej mocno zaciągać na zimnym, gęstszym oleju a nie na mega ciepłym, kiedy jest rzadszy. Tak czy siak, ja dojeździłbym na tym oleju do interwału wymiany oleju i zmienił na dobry 10w40 a jak nie pomoże, to dopiero wtedy bym szukał usterek mechanicznych sprzęgła. Regulację można zrobić nawet teraz.


Tyle, że widzisz. Jak sprzęgło ciągnie to biegi podczas jazdy również słabo wchodzą. Najgorzej jest między 1->2. Boje się, że wystukam skrzynię biegów nim minie kolejne 4 tys...
100zł to nie fortuna. Jak zmiana oleju nie pomorze to wstawiam do mechaniora.
Najlepiej moto chodzi jak ma poniżej 85 stopni. Biegi gładziutko, redukcje bajka. Dziwne.

Może kogoś poszukam z Ursusa/Pruszkowa co ma SV, żeby przejechał się i własnym sumptem stwierdził, czy jest lipa.


24 maja 2017, o 11:04
Zobacz profil
SV Rider
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 mar 2011, o 22:05
Posty: 800
Lokalizacja: Kraków - Nowa Huta
Płeć: mężczyzna
Moto: SV650S '00/01
Post Re: Sprzęgło ciągnie na gorącym silniku.
Problem z wbiciem biegów pojawia się również jak za dużo oleju wleje się do silnika. Jak ci "wypiło" olej to problem był tej samej skali czy trudność wbicia biegów zmalała?

_________________
http://www.bikepics.com/members/foras1/01sv650s/


24 maja 2017, o 14:41
Zobacz profil
motocyklista
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2016, o 00:56
Posty: 151
Lokalizacja: Wrocław
Płeć: mężczyzna
Moto: Suzuki SV650 1999
Post Re: Sprzęgło ciągnie na gorącym silniku.
Miałem ten sam problem co Ty. Regulacja i zmiana oleju mi akurat nie pomogła. Okazało się że skrzynia jest do wymiany. Jak co jestem z WWA możemy się gdzieś spiknąć i sprawdzić jak to wygląda u mnie a jak u Ciebie.

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

_________________
paciek -->> Suzuki SV 650


24 maja 2017, o 15:48
Zobacz profil
SV Rider

Dołączył(a): 12 lut 2016, o 22:05
Posty: 1242
Lokalizacja: Roma
Płeć: mężczyzna
Moto: Sv 650 K8 Traveller
Post Re: Sprzęgło ciągnie na gorącym silniku.
Tak jak Shadowblade, spuść ten olej, zalej innym i dopiero szukaj usterki...

_________________
Nec temere, nec timide.


24 maja 2017, o 21:50
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL